Вітаю вас та Слава Україні! Я студентка 2 курсу спеціальності “Міжнародні економічні відносини” Тулякова Аліса. Цього року мені довелося стати учасницею програми Erasmus+ та провести семестр у чеському навчальному закладі “Czech University of Life Sciences”.
Прага – це затишне місто, що зачарувало мене з першого погляду. Старовинні замки, мости, собори і площі гармонійно поєднуються зі зручним транспортом та сміливими арт-об’єктами. Чехи зберігають помірний темп життя та привітно ставляться до гостей. Особливо їхня дружня підтримка проявилася у зв’язку з війною в Україні. Місцеві почали висловлювати занепокоєння та мітингувати ще до 24 лютого. Попри той факт, що старше покоління тут може не знати англійської, це не становило особливої проблеми, адже цілком реально було порозумітися навіть за допомогою української.
Із труднощів, з якими довелося стикнутися, можу виокремити необхідність звикнути до незнайомої університетської системи. Наприклад, відрізняється система накопичення балів. На відміну від СумДУ, де бали набираються поступово у вигляді завдань на кожну пару, у чеському університеті протягом семестру оцінюється лише 2-5, але великих завдань. Основна задача – отримати залік для іспиту, адже кінцевий бал більшою мірою залежить від нього. Також особливістю є так звані “study blocks”. Це тижні, коли студенти відвідують лише один предмет. Такий навчальний блок є обов’язковим для отримання заліку, тому важливо його не пропустити.
Але саме навчання я сприймала з великим задоволенням. У моєму житті було мало можливостей відвідувати університет офлайн, тому намагалася в повній мірі насолодитися студентським життям у CZU. Особливо цьому сприяла зручна інфраструктура кампусу, часто я була не проти провести там цілий день. Деякі предмети викликали в мене особливу зацікавленість, тому я з нетерпінням чекала наступних занять.
Проведений тут час відкрив для мене не лише нову країну, а й допоміг мені в розумінні самої себе. Тут я навчилася самостійно приймати дорослі рішення, знаходити вихід з різних ситуацій, жити за непередбачуваних обставин та просто почала краще усвідомлювати, чого саме хочу від життя. Цікаво біло спостерігати, як я проходила різні етапи асиміляції з іншою культурою: від ейфорії та культурного шоку до розуміння та прийняття.
Але найголовнішим моїм надбанням за цей період стали нові знайомства. На навчання я вирушила не одна, а з групою студентів СумДУ. На мій погляд, усі вони надзвичайні та сильні особистості, я вдячна програмі за зустріч з ними. Проте університетське життя є також ключем до знайомства з людьми з усіх куточків світу. І якщо на перший погляд у нас не було нічого спільного, окрім перебування в Празі, то впродовж спілкування з’являлося дедалі більше точок дотику. З кожною людиною було цікаво порівняти свої погляди, культуру та досвід. Приємно усвідомлювати, що під кінець мого перебування стало більше людей, які тепер знають, що таке борщ та вишиванка, як відповідати на «Слава Україні» та яким чином кожен може допомогти Україні під час війни.
На останок хочу висловити подяку СумДУ, а особливо кафедрі Міжнародних економічних відносин за цю чудову можливість мого особистого розвитку та підтримку на кожному етапі. На власному досвіді я переконалася, що наш університет робить усе можливе для того, щоб студентські мрії здійснилися.
Усі права належать СумДУ