Кафедра міжнародних економічних відносин
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ БІЗНЕСУ, ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ СУМДУ
Пошук
Close this search box.

Об’єднана Європа: 6 порад для успішного пошуку роботи для студентів-випускників з України

Якщо ви плануєте взяти участь у міжнародній довготерміновій програмі мобільності або взагалі знайти роботу закордоном, окрім мовного бар’єру, варто звернути увагу ще на кілька моментів:

  1. Ведення профілю у професійних соціальних мережах. Для того, щоб дати можливість потенційному роботодавцю познайомитися з вами ближче, варто приділяти час та увагу вашому професійному профілю. Найбільш популярна мережа для Європейського регіону – Linkedin. У німецькомовних країнах популярна мережа Xing. Однак це не означає, що ваш офіційний профіль у FB може бути присвячений виключно котикам і футболу. Чим же їх наповнювати? Тими вашими аактивностями, які прямо демонструють професійну спрямованість – пости про участь у семінарах, ваші думки із приводу професійних публікацій або новин, діліться своїми досягненнями. Це не хвастощі – це вимога сьогодення і можливість скласти про себе перше враження.
  2. Ознайомтеся із міжнародними стандартами ділової документації, зокрема для резюме. Якщо ви бажаєте отримати роботу за фахом, краще дізнатися, як правильно підготувати основні документи та пропонувати їх працедавцеві до розгляду одразу в потрібному вигляді. Для країн Європи таким форматом є EUROPASS. Це дозволяє стандартизувати та структуризувати інформацію, що значно полегшує роботу фахівців при оцінці кандидатів.
  3. Постійний моніторинг професійних сайтів із вакансіями, стажуваннями та іншими можливостями. Якщо ви не маєте досвіду роботи або ще не закінчили навчання, найбільш актуальним для вас буде пошук стажувань закордоном. Їх часто пропонують урядові програми, великі компанії (такі як Coca-Cola, наприклад) та їх представництва, міжнародні організації та навчальні заклади в різних країнах. Такі стажування можуть бути оплачуваними або ні, однак у будь-якому разі – це реальний шанс отримати перший запис про досвід роботи до резюме. Взагалі, участь у програмах мобільності та активне виявлення зацікавленості у професії – це ті сигнали для роботодавця, які свідчать на вашу користь. Якщо ж у вас уже є досвід роботи, то серед професійних сайтів, які варто продивлятися у пошуку вакансій, можна назвати: Indeed, Glassdoor, Reed, efinancialcareers, WorkinStartups, BerlinStartupJobs, heet.io. А деякі великі компанії мають власні сайти із вакансіями, які теж варто відстежувати.
  4. Розвивайте та демонструйте «м’які навички». Європейський ринок праці – висококонкурентний. Навіть якщо ви маєте гарні професійні знання, цього уже недостатньо. На співбесіді необхідно демонструвати також готовність до співробітнитцтва, уміння працювати у команді, вирішувати конфліктні ситуації та вцілому ефективно комунікувати на усіх рівнях.
  5. Підготуйте себе до культурного шоку. Це поняття є одним із ключових у теорії міжкультурних комунікацій. Стикаючись із відмінностями у культурних традиціях і звичках закордоном, ми підсвідомо починаємо порівнювати. Дещо викликає у нас схвалення, особливо, якщо є подібним до рідної культури, а дещо – навпаки, і чим сильніші відмінностті, тим гостріше їх сприйняття. Наприклад, правила ввічливості в різних країнах можуть суттєво відрізнятися. В Україні достатньо привітатися, а ввічлива форма звернення із проханням може і не містити прямого слова «будь ласка». Для порівняння у Чехії – при будь-якому контакті (в магазині, транспорті, державному закладі і т.д.) необхідно використовувати місцевий аналог (Prosim), а заходячи до ліфта навіть із незнайомими людьми – вітатися та прощатися, інакше вас вважатимуть нечемною та невихованою людиною. Наше ставлення до іншої культури у своєму розвитку проходить декілька фаз: від захоплення – до повного її заперечення та врешті-решт – адаптації та асиміляції. Розуміння цього процесу дасть вам змогу легше перенести період пристосування та не піддатися песимістичним настроям.
  6. Визначте основні відмінності в організаційній поведінці. Кожна країна має власні особливості організації робочого процесу. Ця проблематика широко досліджувалася багатьма вченими (Р. Льюїс, Р. Гестеланд, Ф. Тромпенаарс, Г. Хофстеде та ін.). Ознайомлення із особливостями ділової культури в обраній вами країні дасть змогу підготуватися до можливих суперечностей та правильно вибудовувати власну лінію поведінки і стосунки із майбутнім керівництвом та колегами.