Кафедра міжнародних економічних відносин
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ БІЗНЕСУ, ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ СУМДУ
Пошук
Close this search box.

Досвід Міжнародного центру з банківської справи та корпоративного управління в організації міжнародної конференції у м. Гельсінкі

Міжнародний науковий Центр банківської справи та корпоративного управління, який діє на базі кафедри міжнародної економіки Академії, активно та цілеспрямовано розширює межі міжнародної співпраці та втілює в життя нові проекти.

Цього разу за спільної ініціативи Центру банківської справи та корпоративного управління ДВНЗ “УАБС НБУ” та Центру корпоративного управління Вищої школи економіки Ханкен (м. Гельсінкі, Фінляндія), було проведено міжнародну науково-практичну конференцію “Improving financial institutions: The proper balance between regulation and governance” (“Вдосконалення діяльності фінансових установ: чіткий баланс між регулюванням та управлінням”).

Конференцію було проведено 19-20 квітня на базі Вищої школи економіки Ханкен у м. Гельсінкі. Академія на конференції була представлена професором кафедри міжнародної економіки ДВНЗ «УАБС НБУ» Костюком О. М., який виступав співорганізатором та співголовою конференції разом із професором Томом Берглундом з Вищої школи економіки Ханкен. Окрім того фінським Вузом був запрошений за кошт приймаючої сторони аспірант кафедри міжнародної економіки Мозговий Ярослав, який виступав у якості доповідача та асистента в організації конференції.

Міжнародна конференція стала ціленаправленим продовженням п’ятирічної співпраці професора Костюка Олександра Миколайовича та професора Тома Берглунда у галузі досліджень корпоративного управління. Основною метою конференції став пошук балансу між регулюванням фінансового сектору та управлінням, шляхом формування змістовних пропозицій представниками регулюючих установ та великих транснаціональних корпорацій.

Місцем проведення конференції було обрано Шведсько-фінський культурний центр “Hanasaari”, який знаходиться у мальовничий місцевості на березі моря в м. Гельсінкі. У стінах центру “Hanasaari” для участі в конференції зібралося понад 90 фахівців корпоративного управління з 17 країн світу. Доповідачами та дискусантами статей виступали відомі професори ведучих університетів світу, керівники та працівники великих міжнародних компаній, консалтингових, аудиторських, фінансових установ, центральних банків та регулятивних органів.

Конференція почалася з вітального слова професорів Тома Берглунда та Костюка О. М., які привітали присутніх та висловили надію в тому, що конференція допоможе знайти дієвий компроміс між регулюванням та управлінням у процесі взаємодії наглядових органів та фінансових установ і стане каталізатором у процесі пошуку гармонічної стратегії розвитку фінансового сектору й знаходження нових, більш ефективних моделей управління в банківському бізнесі.

Далі слово було надане основним доповідачам. Першим виступив професор Бенгт Холмстром з Массачусетського технологічного інституту (США), який у своїй доповіді розкрив питання після кризової стабілізації фінансового сектору, важливості прозорої діяльності банків та представив своє бачення процесу управління ліквідністю. Професор Холмстром окрім активної академічної та дослідницької діяльності перебуває у складі рад директорі кількох транснаціональних компаній, серед яких можна виділити корпорацію «Nokia», тому у своїй доповіді він розглядав проблему як з точки зору вченого так і практика.

Наступним доповідачем виступила професор Рене Адамс з Університету Нового Уельсу (Австралія). Професор Адамс є активним членом Европейського інституту корпоративного управління та Дослідницької мережі з фінансової інтеграції. У своїй доповіді вона розкрила актуальні питання взаємодії директорів в радах банків приділивши особливу увагу гендерному аспекту проблеми.

Третій виступ в секції ключових доповідачів зробив Клас Вілбург, професор Університету Чапмана (США) та член Європейського тіньового комітету з фінансового регулювання, приділивши увагу регулятивним аспектам функціонування фінансових ринків у посткризовий період.

Виступи ключових доповідачів були послідовно продовжені презентаціями зробленими на пленарній сесії конференції. Пленарні доповіді були сфокусовані на важливі питання корпоративного управління в європейських банках та нові парадигми міжнародного фінансового регулювання.

Далі діяльність конференції була розділена на 2 паралельні сесії: «Корпоративне управління у фінансових компаніях», головуючий секцією професор Ремі Жардат, бізнес школа ISTEC (Париж, Франція) та «Фінансове регулювання», головуючий Кенет Спонг, віце-президент, головний економіст Федерального резервного банку Канзасу.

В рамках двох сесій доповідачами були розкриті актуальні питання корпоративного управління в банках та фінансового регулювання як з фокусом на конкретні регіони так і у глобальній перспективі. Для обговорення статей була обрана модель доповідач-дискусант, при якій у відповідь на кожну доповідь фахівець у відповідній сфері готував структурований дискусійний виступ. Окрім того усі учасники конференції мали змогу спілкуватися один з одним під час перерв на каву, а також організаторами конференції була надана можливість наступного дня обговорити цікаві та дискусійні моменти доповідей в рамках зустрічей у Вищій школі економіки Ханкен.

Приємним завершенням конференції стала вечеря у ресторані центру «Hanasaari» який було організовано за спонсорської підтримки KPMG.

20 квітня у Вищій школі економіки Ханкен для учасників конференції були ініційовані неформальні зустрічі під час яких вони могли обговорити доповіді попереднього дня або заключити корисні ділові контакти та домовитися про перспективи подальшого співробітництва. Окрім того для усіх бажаючих були організовані відкриті лекції з корпоративного управління, регулювання, ризик-менеджменту та звітності в банках. Зокрема віце-президент Федерального резервного банку Канзасу (США) Кенет Спонг говорив про роль корпоративного управління у банківській сфері; професор Університету Бордо (Франція) Ерік Піше спілкувався зі слухачами про причини та наслідки фінансової кризи та окреслив перспективні регулятивні дії й інструменти для досягнення стабільності фінансового сектору; професор Університету Південної Африки Якобус Янг представив своє бачення ризик менеджменту фінансових установ, визначивши основні ролі та відповідальні сторони даного процесу; і нарешті Голова ради директорів консультаційної компанії «Фінанси та управління» (Франція) Міріам Гарньєр розказала про принципово новий метод звітності та бухгалтерського обліку у банківських установах, який спрямований на посилення довіри до міжбанківського ринку.

За результатами конференції організатори отримали масу схвальних та позитивних відгуків стосовно рівня організації, фундаментальності доповідей та важливого значення отриманих результатів обговорення.

Співпраця над проектом конференції стала першим досвідом Академії щодо участі в організації наукових заходів за кордоном. І те, що провідні фахівці з корпоративного управління та регулювання в банках з готовністю взяли участь в конференції на запрошення професора ДВНЗ «УАБС НБУ» свідчить про безумовний позитивний імідж нашого вишу та значимість досліджень в галузі корпоративного управління які проводяться вченими Академії. Дана подія неодмінно лише підсилить міжнародну репутацію нашого начального закладу, та сприятиме його широкому визнанню, як осередку наукових шкіл, провідними вищими навчальними закладами світу.