Кафедра міжнародних економічних відносин
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ БІЗНЕСУ, ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ СУМДУ
Пошук
Close this search box.

Чесько-український проект «Підвищення потенціалу аспірантів для якісних досліджень в Україні»

Чеський університет природничих наук м.Прага (Чехія) та Сумський державний університет протягом березня-грудня 2022 року спільно реалізовували проект розвитку «ПІДВИЩЕННЯ ПОТЕНЦІАЛУ АСПІРАНТІВ ДЛЯ ЯКІСНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В УКРАЇНІ» (ENHANCEMENT OF THE PHD STUDENTS POTENTIAL FOR QUALITATIVE RESEARCH IN UKRAINE) за фінансування Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Проект виконувався в консорціумі з іншими 4 українськими університетами: Дніпровським державним аграрно-економічним університетом, Сумським національним аграрним університетом, Поліським національним університетом, Національним університетом «Чернігівська політехніка».  Координатор проекту з чеської сторони – доктор наук, професор Девід Херак, технічний факультет. Координатором проекту з української сторони для СумДУ є к.е.н., доцент Оксана Замора, кафедра міжнародних економічних відносин ННІ БіЕМ.

Проект був спрямований на підвищення потенціалу аспірантів України через розвиток їхніх навичок і знань щодо якісних досліджень, а також через надання грантового фінансування та створення середовища та інструментів для їх керованої практичної реалізації. Навчання та дослідження молодих науковців будувалося на тісній співпраці дослідників з України та Чехії, які їх спрямовували на найкращі дослідницькі ідеї, передові проекти та стандарти європейської науки.

В рамках проекту відбулися такі заходи:

  1. Поглиблені навички та знання аспірантів українських ВНЗ щодо проектування та проведення якісних досліджень, подання заявок на отримання грантів для них.

Зміст заходів: покращене середовище, в якому аспіранти отримували наставництво, їх дослідження були підтримані обладнанням, а також вони були залучені до роботи дослідницької групи та навчального візиту до Праги. Для СумДУ було закуплено навчальний дрон для використання кафедрою міжнародних економічних відносин в рамках викладання спеціальності «Туризм». Були успішно проведені віртуальний курс для 97 молодих дослідників з якості наукових досліджень “Practical Tools for Grant-Funded Research”, який був підтриманий спеціально розробленим MOOC курсом. Пізніше також був оголошений інтенсивний курс академічного письма англійською мовою, куди було зараховано 98 учасників від всіх університетів-партнерів консорціуму. В рамках курсу “Academic Writing and Presentation in English for Researchers” 21 учасник від СумДУ мав можливість покращити свої навички писати наукові тексти англійською мовою, а за результатом отримати якісно написані тези, які можна було подати на міжнародну конференцію в кінці проекту. В рамках конкурсу на кращі тези та вищий бал за проходження курсу аспірант БіЕМ Д.Ткаченко отримав грант на публікацію своєї статті у індексованому виданні.

  1. Поглиблені навички та знання аспірантів українських ВНЗ щодо розвитку міжнародного співробітництва та мультидисциплінарних досліджень.

Зміст заходів: Були створені та підтримані дослідницькі групи для розробки якісних досліджень і публікації їх результатів. Молоді науковці відвідали літню школу з проектного дизайну для науковців та мали можливість виграти міні-гранти на проведення досліджень. Конкурс міні-грантів на мультидисциплінарні дослідження та навчальну поїздку до Праги був відкритим для учасників проекту.

Міні-гранти отримали мультидисциплінарні колективи під головуванням аспірантів СумДУ А.Синкіної (тема дослідження «Stress-induced Menstrual Disorder In Adolescents During War») та А.Треус (тема дослідження «Allocation Responsible Investments In Environmental Protection Projects: Case Of Post-War Reconstruction Of Ukraine And SDG 13»). Результатами виконання наукових проектів стали публікації в індексованих виданнях.

Літня школа відбулася 17-21 жовтня 2022 року в м.Прага на базі Чеського університету природничих наук Прага, в ній взяли участь 3 аспірантки БіЕМ СумДУ. 22-28 жовтня 2022 року відбувся навчальний візит на базі того ж університету, в якому взяли участь також 3 аспірантки БіЕМ СумДУ.

Проект завершився міжнародною науковою конференцією на базі Чеського університету природничих наук Прага та публікацією міжнародного збірника тез. В конференції взяло участь 64 учасники (45 подало тези до друку), 1 представник кафедри МЕВ СумДУ були членами організаційного і 1 – наукового комітету конференції. Кожен університет-партнер проекту отримав комплект із 10 друкованих збірників до своєї бібліотеки.