Кафедра міжнародних економічних відносин
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ БІЗНЕСУ, ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ СУМДУ
Пошук
Close this search box.

Олексій ПЛАСТУН, професор. Поведінка гривні під час кризи 2007-2009 років: проводимо паралелі з сьогоднішнім днем

На минулому тижні гривня проводжувала укріплюватись проти долару США і формально повністю розчистила собі шлях для зростання до 26 в парі USDUAH. Це відбувається на тлі розгортання в світі економічної кризи та прогнозів експертів, що швидкого повернення до передкризових рівнів економічної активності не буде. Ми вже відзначали, що Україна – світова фінансова периферія, тож до нас все доходить зі значним запізненням. Саме про це ми і поговоримо в сьогоднішньому огляді.
шлях для зростання до 26 в парі USDUAH

Про економічну ситуацію в світі

Вже традиційно інформація щодо стану світової економіки надходить максимально негативна. Ось і на минулому тижні економіка Німеччини офіційно перейшла в стадію рецесії (два квартали поспіль зниження ВВП), приєднавшись до Франції та Італії. Роздрібні продажі та промислове виробництво в США в квітні впали на двозначну величину, продемонструвавши максимальне зниження за всю історію спостережень, а безробіття в США продовжувало зростати на 3 млн за тиждень. Навіть Китай, що вже два місяці живе без карантинних обмежень продовжує відчувати економічні проблеми: роздрібні продажі в квітні знизились на 7,5%. Тож пік економічної кризи ще не подолано.

Про історичні паралелі і лаги в реакції гривні

Перебування на периферії фінансового світу має як недоліки, так і переваги. Саме дякуючи наднизькому рівню розвитку фінансового ринку в 2007-2009 роках, в той час як у всьому світі вирувала глобальна фінансова криза, Україна досить довго не відчувала на собі її наслідків.

Світові фінансові ринки в 2008 році накривали хвилі паніки, що в тому числі проявлялось в розпродажах на фондовому ринку США (див рис нижче).

вітові фінансові ринки в 2008

В той самий час, коли втрати Індексу Доу-Джонса сягали 20%, гривня укріплювалась на 10% (див рис нижче).

гривня укріплювалась на 10%

Але свято це тривало не довго. Коли фінансове цунамі таки досягло України, знадобилось лише пару місяців, щоб курс USDUAH виріс майже на 100% (!).

Тож ми не рекомендуємо розслаблятись і сприймати за чисту монету поточне укріплення гривні. Розплата може прийти в будь-який момент, а наслідки її можуть бути дуже деструктивними.

То що робити з гривнею?

Незважаючи на те, що гривня має цілком реальні шанси укріпитись проти долара аж до відмітки 26, це ще не привід купувати її. Навпаки, це чудова можливість для продажів гривні дорожче. Збитки вже нанесені. І те, що цей факт ще не інкорпоровано в курсі пари USDUAH не означає, що цього не відбудеться у майбутньому.

Тож наша позиція щодо гривні та її майбутнього залишається незмінною: будь-яке укріплення гривні – це привід для її (гривні) продажів. Цілі по парі USDUAH без змін: 30 гривень за долар – це оптимістичний сценарій. 35 або навіть 40 за долар США – більш реалістичний за поточних негативних умов.

Інформація підготовлена для https://fx-private.com/