Місія кафедри – формування нової генерації економістів-міжнародників, що будуть конкурентноздатними на світовому ринку праці.
Кафедра міжнародної економіки ННІ БТ «УАБС» заснована у 2005 році, ставши структурною одиницею Української академії банківської справи Національного банку України. До моменту об’єднання останньої із Сумським державним університетом вона активно розвивалась і продовжує розвиватися, про що свідчить незаперечний факт – за якістю професорсько-викладацького складу, сформованого з молодих висококваліфікованих фахівців, які мають практичний та науковий досвід роботи, уже в 2016 році кафедра зайняла почесне 1 місце в рейтингу СумДУ. У її складі працюють 14 викладачів, серед яких 6 докторів економічних наук та 8 кандидатів економічних наук (PhD). Вони здійснюють підготовку професіоналів за спеціальністю «Міжнародні економічні відносини» (галузь знань «Міжнародні відносини») за 2 освітніми програмами: «Міжнародний бізнес» та «Міжнародна торгівля та логістичні послуги». Частина предметів під час навчання викладається студентам англійською мовою.
На фото: співробітники та аспіранти кафедри міжнародної економіки, травень 2017 р.
Місія кафедри – формування нової генерації економістів-міжнародників, що будуть конкурентноздатними на світовому ринку праці.
Безумовним здобутком є той факт, що на момент захисту дипломів усі студенти-магістри 2017 року випуску вже працювали, чому неабияк сприяли їх викладачі. Окрім викладацької роботи, вони успішно займаються науковою, професійною та громадською діяльністю, активно залучають і студентів.
Інноваційні форми та методи взаємодії зі студентами та аспірантами базуються, зокрема, на досвіді практичної роботи професора кафедри, директора Інституту Бізнес-технологій «УАБС», доктора економічних наук Ірини Іванівни Д’яконової у відділі трастових операції Deutsche Bank AG, (м. Дюсельдорф, Німеччина) та на посаді начальника відділу міжнародних досліджень Департаменту економічного аналізу, досліджень та прогнозування центрального апарату Національного банку України. За її сприяння на базі ННІ БТ «УАБС» відкрито ліцензований клас із підготовки за технологіями SAS, найбільшої глобальної приватної ITкомпанії США. В 2017 році Ірина Іванівна взяла участь в якості учасника та лектора семінару «Фінансова освіта», що відбувся на базі Об’єднаного віденського інституту Міжнародного валютного фонду.
На фото: учасники семінару «Фінансова освіта», Відень, 2017 рік
http://www.ssrn.com/), яка містить більше 730000 електронних версій наукових праць із усього світу, зареєстровано понад 330000 авторів.
Зокрема його стаття «Detecting ‘Fake’ Price Movements: A Convergence/Divergence Indicator» увійшла до 10-ки найбільш популярних в 2016 році одразу в трьох категоріях: ERN: Foreign Exchange Models (Topic) Top Ten, Econometric Modeling: International Financial Markets-Foreign Exchange eJournal Top Ten та Econometric Modeling: International Financial Markets eJournals Top Ten.
Наразі Олексій Леонідович входить до 10% відсотків найбільш популярних авторів SSRN (його роботи завантажені більше 1500 разів). Під його керівництвом студенти кафедри успішно виступають у численних міжнародних студентських змаганнях і подіях, таких як міжнародному конкурс інвестиційних досліджень «CFA Institute Research Challenge» та ін.
На фото: доктор економічних наук Пластун О.Л. зі студентами
Науковці кафедри постійно беруть участь в організації та проведенні наукових конференцій по всьому світові. Зокрема у травні 2016 року професор, доктор економічних наук О. М. Костюк виступив співголовою міжнародної конференції «Past and Future of Corporate Governance: Practices, Reforms and Regulations», проведеної на базі Roma Tre University в м. Рим, Італія. А старший викладач Ю. Г. Лапіна та асистент кафедри Д. О. Рябіченко виступили доповідачами на конференції, презентувавши результати їх наукових досліджень.
На фото: International conference “Past and Future of Corporate Governance: Practices, Reforms and Regulations” took place in Rome at Roma Tre University on May 26, 2016
У листопаді 2016 року, доцент Я.І. Мозговий узяв участь в якості члена організаційного комітету й голови одніє їз секцій на міжнародній науково-практичнійконференції «Reporting, Investor Relations, Capital Markets – Challenges and Opportunities in Financial Communication», проведеної на базі HHL Leipzig Graduate School of Management в м. Лейпціг, Німеччина.
На фото: International conference “Reporting, Investor Relations, Capital Markets – Challenges and Opportunities in Financial Communication”, Leipzig (Germany) November 10, 2016
Також у листопаді минулого року професор О. М. Костюк виступив співголовою міжнародного круглого столу «Corporate Accountability: Major Actors, Innovative Instruments and Performance», проведеного на базі ISTEC Paris в м. Париж, Франція. Старший викладач Ю. Г. Лапіна виступила дискусантом під час презентацій на тому круглому столі.
На фото: International workshop “Corporate Accountability: Major Actors, Innovative Instruments and Performance”, Paris, November 24, 2016
Щодо успіхів у викладацькій діяльності, то професор, доктор економічних наук Михайло Ілліч Макаренко визнаний – за думкою як його колег, так і студентів – «Кращим викладачем 2016 року». Під його керівництвом у 2017 році студентка-міжнародниця Катерина Новакова перемогла у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за напрямом «Актуальні проблеми співпраці з Європейським Союзом».
На фото: вручення диплому «Кращий викладач 2016 року» професору М.І. Макаренку
Щодо інших успіхів викладачів кафедри, то кращим «Проектом 2016 року» в Інституті бізнес-технологій «УАБС» визнано 5-годинну конференцію за участю спікерів із усієї України – TEDxUABS (першу в історію конференцію TED у м. Суми). Ліцензіат-організатор – старший викладач кафедри міжнародної економіки, виконавчий директор Української асоціації венчурного та приватного капіталу – Ольга Афанасьєва.
На фото: команда організаторів та студенти-волонтери TEDxUABS
Кафедра вбачає також своє завдання у сприянні міжнародному розвитку місцевої громади, тому співпрацює з місцевою владою, зокрема в питаннях міжнародної освіти й міжнародних проектів. Завідувач кафедри, доктор економічних наук Юрій Миколайович Петрушенко є засновником у м. Суми Центру освіти дорослих «Education for Life», мета якого – зробити доступними та якісними освітні послуги для сумчан та – у перспективі – жителів Сумської області. Центр створено у 2016 році за сприяння Інституту міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVVInternational).
На сьогодні в Центрі освіти дорослих відбуваються публічні лекції з громадянською освіти, театральні та фотостудії, тренінги з фінансової та інформаційної грамотності, школа громадянської урбаністики, школа соціального підприємництва та інші освітні ініціативи, доступні для жителів обласного центру.
На фото: семінар в Центрі освіти дорослих за участі DVVInternational в Україні
Юрій Миколайович увійшов до керівного складу Української асоціації освіти дорослих і представляв її та рідну кафедру на міжнародних конференціях, присвячених розвитку системи освіти впродовж усього життя, в Берліні, Ризі, Скоп’є, а також на міжнародному форумі ЮНЕСКО в Белграді в січні 2017 року. Під його керівництвом при кафедрі діє єдиний в Сумській області Інформаційний центр Європейського Союзу, через який можна отримати доступ до інформації та документів усіх інституцій ЄС.
А ще завідувач кафедри міжнародної економіки Ю. М. Петрушенко є Головою правління громадської організації «Рада молодих вчених», яку в поточному році Європейський банк реконструкції та розвитку обрав у якості партнера реалізації програми EU4BUSINESS в регіоні (загальний бюджет програми до 2020 року – 95 млн євро).
На фото: завідувач кафедрою, доктор економічних наук Ю. М. Петрушенко зі своїми аспірантами
Кафедра пишається успіхами своїх студентів і всіляко підтримує їх ініціативи та проекти. Так, цьогоріч студентка кафедри Марина Бут посіла почесне 2 місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт із напряму «Світове господарство і міжнародні економічні відносини», що проводився Київським національним економічним університетом ім. В. Гетьмана. Родзинкою захисту наукової роботи стало те, що відбувався він у режимі скайп-конференції з Німеччиною, де на той час проходила стажування студентка. Право на стажування в інноваційній німецькій компанії Марина здобула, отримавши грант від програми «Internship Programme of German Business for Ukraine», за підтримки уряду Німеччини.
На фото: Марина Бут, студентка кафедри
Є чим пишатися кафедрі й у сфері спортивних досягнень. Студентка-міжнародниця Поліна Радіонова за підсумками 2016 року визнана в Інституті бізнес-технологій «УАБС» спортсменкою року. Серед її досягнень: Гран-прі Європи, м. Марафон (Греція) – 1 місце; чемпіонат України, м. Харків – 1 місце; Міжнародний турнір «Злота Чупага», м. Живець (Польща) – 1 місце; Відкритий Кубок Люксембурга – 2 місце. Заняття спортом не завадили Поліні успішно вчитися й на відмінно захисти дипломну роботу.
На фото: Поліна Радіонова, студентка кафедри
Активність студенти кафедри проявляють і в громадській діяльності. Так, другокурсник спеціальності «Міжнародна економіка» Даніїл Наумов став у 2016 році першим студентським директором Інституту бізнес-технологій «УАБС», а третьокурсник Антон Губа обраний Головою правління відомої у всій Україні молодіжної громадської організації «Студентське братство Сумщини». До речі, нещодавно, у травні, воно організувало й провело в Сумах Х Всеукраїнський форум студентського самоврядування, у якому взяли участь найактивніші студенти зі всієї України.
На фото: учасники Х Всеукраїнського форуму студентського самоврядування
Переконливим доказом того, що на кафедрі міжнародної економіки створюється атмосфера, в якій студенти та викладачі разом і працюють, і навчаються, і відпочивають, є перемога її вже 2017 року в творчому конкурсі спеціальностей «Директор, викладач і я» – до речі, наймасштабнішому в Інституті бізнес-технологій «УАБС».
На фото: переможці Конкурсу «Директор, викладач і я» – команда викладачів і студентів кафедри міжнародної економіки ННІ БТ «УАБС»
Не зупиняючись на досягнутому, кафедра міжнародної економіки ставить перед собою амбітні цілі подальшого розвитку, розуміючи при цьому, що його реалізація можлива лише завдяки спільним зусиллям колективу викладачів та студентів. Успіхом викладачів є успіх студентів. І навпаки.