Спільний проєкт між Чеським університетом природничих наук та СУМДУ (2019 р.)

У травні 2019 року розпочався спільний проєкт між Чеським університету природничих наук (м. Прага) та Сумським державним університетом. До реалізації проєкту під назвою «Підтримка здатностей молодих співробітників університетів у сфері освіти, досліджень та науки в Україні» долучилися також Сумський національний аграрний університет та Білоцерківський національний аграрний університет.

Координатор проєкту від СумДУ – доцент кафедри міжнародних економічних відносин ННІ БТ «УАБС» Оксана Михайлівна Замора.

Даний проєкт є успішним продовженням співпраці в рамках попереднього спільного проєкту «Посилення спроможності СНАУ та СумДУ у сфері якісної освіти та досліджень», що реалізувався в 2017/2018 н.рр.

Мета проєкту – підтримка можливостей молодих співробітників вишів у сфері освіти, науки та дослідницької діяльності в Україні.

В рамках проєкту проводились заходи у наступних напрямках:

І. Підтримка якості освіти та досліджень.
1) Активізація участі студентів в процесі забезпечення якості освіти шляхом застосування таких інструментів:
– оцінка студентами першого курсу їхніх очікувань від навчання та перших місяцях перебування в університеті;
– студентська оцінка окремих дисциплін;
– оцінка певних навчальних спеціалізацій першокурсниками та випускниками.
Було проведено навчальний майстер-клас та розроблені відповідні рекомендації.
2) Розбудова системи оцінки організації практик/стажувань.
Було проведено відповідний майстер-клас для координаторів практик та відповідальних осіб.
3) Розбудова внутрішньої системи підтримки трудових ресурсів у сфері досліджень та науки.
Було проведено майстер-клас на тему HR AWARD від HRS4R (Стратегія людських ресурсів для дослідників) у відповідності до Рекомендації Європейської Комісії 2005/251/EC, Європейської Хартії дослідників та Кодексу поведінки щодо найму дослідників. Відповідно до цього, було розроблено план дій до кінця 2019 року з використанням інструментів GAP-аналізу.

ІІ. Посилення спроможності у сфері досліджень та науки.
1) Організація наукових та дослідницьких майстер-класів для молодих науковців.
Було проведено серію семінарів для молодих науковців та аспірантів стосовно розвитку наукових компетенцій та навичок на різних рівнях (особиста наукова діяльність, створення та публікація наукових результатів, подання заявки на грант). Окремо було передано досвід роботи Комітету Етики від чеських партнерів та написання заявок на Європейські конкурси проектів з розбудови спроможності.
2) Організація циклу навчальних візитів з метою обміну досвідом у сфері науки та досліджень.
Два співробітники відділів забезпечення якості освіти та 3 молодих науковця від кожного університету відвідали два інших українських ЗВО-партнерів. Візити були поєднані з практичними семінарами, направленими на розбудову співпраці між вузами.
3) Конкурс наукових грантів для молодих науковців.
Фінансувалось 1-2 гранти. Мова виконання – англійська. Було проведено підготовчий тренінг.
4) Літня школа на базі Білоцерківського національного аграрного університету.
Відбулася 10-денна літня школа для 20 молодих науковців на тему сучасної аграрної політики України. Мова проведення – англійська.
5) Конференція для молодих науковців.
Всеукраїнська одноденна конференція відбулася у листопаді 2019 року.

ІІІ. Посилення педагогічних та дидактичних компетенцій молодих науковців
Організація семінару на тему впровадження цифрових технологій в освіту.

Проведено 3-денний майстер-клас для молодих викладачів за основними педагогічними напрямками (біхевіоризм, когнітивізм, конструктивізм, коннективизм). Розглядалися принципи створення електронних курсів, гейміфікація навчання, відкриті освітні ресурси тощо. Учасники семінару дізналися як використовувати такі інструменти, як цифрові значки, Office day – вимірювання компетентності, соціальні мережі, Quizlet, Kahoot, Mentimeter, Socrative, Google Forms, Padlet.