Старший викладач кафедри міжнародної економіки О.Б. Афанасьєва успішно пройшла відбір на участь у Школі Східного партнерства, що проходила протягом 12-14 березня у м. Київ.
Школа Східного партнерства організовується Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства спільно з Українською школою політичних студій за підтримки Європейської комісії та сприяння Міжнародного фонду “Відродження”.
Метою проведення Школи було підвищення рівня обізнанності учасників про особливості політики, що проводиться в рамках Східного партнерства, її цілі, завдання та інструменти. Протягом трьох днів експерти ознайомлювали учасників Школи з перспективами України як партнера ЄС та основними напрямками формування громадянського суспільства в нашій державі.
Роботу Школи розпочав вітальним словом Ігор Когут, директор Української школи політичних студій, Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив.
Посол Європейського Союзу в Україні Ян Томбінські у своєму виступі на тему “Єврореалізм: що Україна може очікувати від ЄС і навпаки” наголосив на необхідності здійсненні ряду реформ в Україні як запоруки євроінтеграції, зокрема щодо забезпечення енергетичної незалежності, підвищення мобільності людей та контактів, у тому числі візової лібералізації, секторального співробітництва, а також покращення інфраструктури. Виступ Посла викликав жваву зацікавленість в учасників Школи.
Наступний спікер Остап Семерак – народний депутат України, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції – розповів про перспективи та плани роботи Комітету, який був створений на початку березня у складі ВРУ з метою забезпечення поступової інтеграції України та ЄС в рамках виконання Угоди про асоціацію.
У рамках дискусійної платформи редактор Європейської правди Сергій Сидоренко поділився власним досвідом щодо того, яким чином коректно та правильно висвітлювати євроінтеграційні питання, що є надзвичайно актуальним в сучасних умовах інформаційних дисбалансів.
Наступний робочий день Школи Східного партнерства розпочався із виступів керівників робочих груп Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, а саме Ірини Сушко (Громадська ініціатива “Європа без Бар’єрів”), Юрія Вдовенко (Центр транскордонного співробітництва), Антона Антоненка (Аналітичний центр “Діксі Груп”), Оксани Бондар (Вінницький регіональний центр інформації “Креатив”) та Вячеслава Роя (Федерація професійних спілок працівників малого та середнього підприємництва України). Політичний аналітик Роман Кобець провів семінар для учасників Школи на тему “Аналіз політик”.
Надзвичайний інтерес викликав семінар “Що написано в Угоді про Асоціацію з ЄС – план завдань для України” юриста Роберта Хорольського, який у своєму виступі розповів про загальну структуру документу, сучасний стан застосування Угоди обома сторонами та випадки, при яких вона може бути припинена за ініціативою ЄС. Нагадаємо, що нещодавно Урядовим офісом з питань євроінтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України було сформовано Звіт про виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, основні висновки якого детально охарактеризував спікер.
У останній день роботи Школи спікерами було висвітлено основні перспективи Східного партнерства для держав-сусідів ЄС. Зокрема учасники мали можливість поспілкуватись із Олександром Сушко, науковим директором Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, та Романом Петровим, керівником кафедри ім. Жана Моне з права Європейського Союзу НаУКМА.
У виступах спікерів увага була приділена також особливостям комунікації громадських організацій з владними інституціями України та Європейського Союзу.
Загалом у Школі взяли участь 30 учасників, що є членами громадських організацій, благодійних фондів, суспільними діячами з усіх регіонів України, які працюють в євроінтеграційному напрямку. Нагадаємо, що кафедра міжнародної економіки академії співпрацює з Українською національною платформою Східного партнерства з вересня 2014 року, коли завідуючий кафедрою Петрушенко Ю.М. та старший викладач О.Б. Афанасьєва були включені до складу Робочої Групи 2 «Економічна інтеграція і узгодження з політикою ЄС» Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.
Так, стратегічною метою Форуму громадянського суспільства є зближення країн Східної Європи зі стандартами ЄС із залученням громадського сектору до імплементації реформ на різних рівнях. Відповідно, програма ШСП мала на меті ознайомити громадський сектор з перспективами України як члена ЄС та особливостями функціонування інституцій Євросоюзу.
Інформацію підготувала:
старший викладач кафедри міжнародної економіки
Афанасьєва О.Б.