Кафедра міжнародних економічних відносин
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ БІЗНЕСУ, ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ СУМДУ

Оксана Замора: як побудувати професійний шлях зростання, використовуючи гранти

Для багатьох професій в сучасному світі, що швидко змінюється, постійне підвищення кваліфікації стало не лише необхідною умовою успіху, а і викликом. Це коштує іноді надто дорого, потребує часу та не завжди є доступним за всією сукупністю умов. Для українців, які бути переміщені в середині країни чи вимушено емігрували через вторгнення росії, стало актуальним викликом одразу знайти і змінити місце роботи. Проте ті, хто достатньо довго вкладав час і зусилля в побудову своєї експертності та відповідного професійного багажу, зробили це набагато легше. Це стосується і знання англійської чи іншої мови, закордонних професійних зв’язків, розуміння закордонної системи та можливостей заробити в її рамках, маючи відповідну кваліфікацію.

В більшості випадків, коли ми шукаємо можливості професійного зростання, то це саме – індивідуальні гранти, що надаються на покриття різного роду витрат. Існує кілька шляхів отримати індивідуальний грант, а, відповідно, і закордонний досвід, отримати сертифікат:

  1. прийняти участь в тренінгу (ключові слова для пошуку в браузері: “grant for training”).
  2. отримати стипендію (scholarship) на навчання (grant for studies, grant for bachelor, і тп) (магістратура, аспірантура (PhD studies), post-doc) чи викладання (grant for visiting, teaching).
  3. отримати грант на проведення наукових досліджень (fellowship/grant for researchers), який може бути з фізичними переміщенням до приймаючої країни (hosting country) та без (residential та non-residential).
  4. отримати грант на проходження стажування (internship або, рідше, traineeship (якщо мова іде про можливість роботи чи надбання практичних навичок із перспективами подальшого працевлаштування)).
  5. можливості стажування у компанії чи установі міжнародного або національного рівня.

Розглянемо кілька доступних грантів для українців вже 2022 року, як приклад того, що можна шукати в пошуковику. Деякі програми призупинені, деякі переформатовані, але їх наразі – ще більша кількість, оскільки багато країн та інституцій хочуть підтримати українців.

Отже, вже до війни в Україні були тестово запущені гранти House of Europe на професійне зростання, які фінансують ідеї проектів, що люди б бажали реалізувати заради особистого зростання, іміджу чи отримання досвіду. Головна мета проектів – сприяти появі агентів змін та суспільних зрушень. Проекти мали реалізовуватися через запуск медіа, нетворкінг, відвідання заходів чи платних конкурсів та навчань, але обов’язково із залученням європейських експертів. Вони були спрямовані на фахівців культури та креативного сектору, освіти, медицини, соціального підприємництва, медіа та роботи з молоддю.

Інші можливості отримати грант можуть бути розвинуті на основі рідної організації (університету, школи, компанії, громадської організації), наприклад, якщо взяти гранти в рамках програми Еразмус+ напрямку КА1 для індивідуальні мобільності або якщо подавати заявки самостійно. Тут можна розглядати себе в якості молодіжного активіста чи лідера, молодіжного працівника, підприємця, старт-апера, студента/аспіранта/викладача/науковця, адміністративного працівника (управлінець/бібліотекар/проектний менеджер). Під кожну таку роль можна знайти відповідний конкурс (наприклад, гранти Еразмус+ для молодих підприємців, гранти на арт резиденції (Ukrainian Emergency Performing Arts Fund, Kyiv Biennial, European Cultural Foundation, Artists At Risk, IZOLYATSIA), на переклад літератури (Borderland Foundation), документування війни (Institute for Human Sciences, Docudays UA), гранти на стажування в Європарламенті чи Бундесбанку, тощо).

Багато грантів надаються сектору громадських організацій та активістів, наприклад, рекомендуємо звернути увагу на можливості таких програм, як програма USAID “Мріємо та діємо” спрямована на розвиток та підтримку молоді в Україні, схожа з нею «Активні громадяни» Британської ради. Багато ініціатив спрямовані на підвищення саме професійних навичок українських громадян, де окремими групами можуть виступати молодь чи жінки (наприклад, стипендії жінкам від школи Green Forest на вивчення англійської мови, такі ж, але для всіх – від Trinity College London, стипендії Emeritus for Ukraine Scholarship Fund чи безкоштовні онлайн курси від Genius для отримання професійних навичок). Багато університетів та організацій в ЄС, США, інших країнах світу надають або стипендії, або підготовчі курси, або полегшили умови вступу, або відкрили безкоштовний онлайн доступ до своїх платформ для українців. Серед багатьох, це: Harriman Institute, GFPS, RRM, Університет Тарту, Вільнюська академія мистецтв, Ukrainian Global Faculty, Академії мистецтв в багатьох країнах, Університет Сорбонна, проєкт Ukrainian Global University, тощо.

Окремий вид грантів, це ті, що доступні ВПО в Україні під час війни, а також їх бізнесам. Такі гранти називаються грантами швидкого реагування (emergency grants) та є більш легкими в отриманні, швидко видаються та, відповідно, такі проекти мають бути швидко реалізовані і мають більш технічний характер (наприклад, це може бути гуманітарні закупки, консультації, переїзд і облаштування). Суми, зазвичай, відносно невеликі (наприклад, Eastern Partnership Civil Society Facility для допомоги родинам чи EU4Business для допомоги постраждалому бізнесу).

Практичні рекомендації:

  • Визначте свої пріоритетні персональні і кар’єрні потреби перед пошуком гранту, оформіть їх у таблицю: географічні межі, сферу інтересів, галузі, чому саме хочете навчитися, де цьому можна навчитися.
  • Розробіть чи оновіть своє резюме, впишіть актуальні досягнення з фокусом на результатах. Якщо ви орієнтуєтеся на канадські гранти (типу MITACS), форма резюме має бути прийнятною в Канаді. Якщо орієнтуєтеся на гранти на території ЄС, оберіть формат Europass, що є загально признаним в Єврозоні.
  • Як бекап, створіть і розвивайте профіль у LinkedIn, оскільки у Європі – це робочий інструмент, а ще і площадка для професійного спілкування. Відмітьте, що у цієї соцмережі  є дуже корисна опція “Рекомендації”, які можна попросити у своїх колег, друзів, з якими ви працювали. Мати оцифроване резюме у такому форматі дуже зручно, особливо, якщо у вас попросили резюме, коли ви не маєте цього файлу під рукою.

Де шукати можливості?

Щодо інших згаданих можливостей, вони відкрито розміщуються грантодавцями (donors) та організаторами стажувань в мережі Інтернет. Такі конкурси можуть оголошуватися міжнародними фондами, університетами, урядами чи посольствами країн, тощо (наприклад, Британська Рада в Україні, The International Visegrad Fund, Стипендіальна програма ім. Лейна Кіркланда, Стипендії ім. Фулбрайта для проведення наукових досліджень в університетах США, програми DAAD, конкурс для молодих вчених Шведської королівської академії наук , гранти урядів ряду країн).

Існує ряд безкоштовних веб-сайтів (Гурт, «Європейський простір», Osvita.ua, Mlаdinfo, Europe Internship, Internship Programs, Globalplacement, Unistudy, тощо), що акумулюють інформацію про найбільш актуальні конкурси, проте, слід бути уважним щодо наступних моментів: відразу перевіряйте дедлайн (ви можете зустріти багато застарілої інформації), а також вимоги до кандидатів, зокрема чи входять українські громадяни до переліку допустимих учасників конкурсу (eligible candidates).

Ви також можете зустріти інформацію про проведення безкоштовних або платних вебінарів, семінарів, тренінгів для науковців та викладачів (наприклад, http://www.ceasc-bw.com/ru, http://www.osvitata.com/stazhuvannya-treningi-seminari/, http://gurt.org.ua/news/trainings/) на тему пошуку таких можливостей отримання грантів чи стипендії, а також написання проектів наукових досліджень. Такі заходи можуть стати вам в пригоді, оскільки можуть надати вам інформацію не лише про можливості, а і важливі технічні деталі, як то: написання мотиваційного листа, концепції наукового дослідження, особливостей підготовки пакету документів чи проходження співбесіди.

Починайте пошук потенційного грантодавця чи стипендії мінімум за півроку до бажаної поїздки, оскільки саме стільки буде потрібно для підготовки пакету документів та вирішення питань з роботодавцем.

Автор: к.е.н., доцент кафедри міжнародних економічних відносин СумДУ Замора О.М.

Публікація підготовлена в рамках модулю Жана Моне «Досвід ЄС для підвищення рівня працевлаштування молоді через розвиток професійних навичок», що фінансується програмою Еразмус+ (ERASMUS – JMO -2021-MODULE -SKILLS4JOB-101047867).