Кафедра міжнародних економічних відносин
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ БІЗНЕСУ, ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ СУМДУ
Пошук
Close this search box.

Войцех Хенрік ДУРАНОВСКІ. Шеріл Сандберг – “Жінки в ефективному управлінні власною кар’єрою та розвитком”

Сьогодні перша публікація після перерви, яка була пов’язана з необхідністю подати грантові заявки та завершити книгу про ринок онлайн-освіти в галузі програмування. Я повертаюся з новими статтями та новинкою – “тематичним місяцем”. На протязі літнього сезону буду представляти лише книги мультимільйонерок, які досягли успіху з нуля.

Ця публікація присвячена Шеріл Сандберг – операційній директорці (COO) Facebook. Шеріл Сандберг має близько 1,8 мільярда доларів активів, які вона заробила здебільшого, працюючи співробітником у Google і Facebook. Книги, які я розгляну, – Lean In: Women, Work and the Will to Lead, Penguin 2018, і в меншій мірі Варіант B: Як боротися з травмою після втрати та повернути радість життя »(Agora, 2017). Автор зосереджує увагу на проблемі управління кар’єрою жінок, вона також пише про те, як боротися зі складними психологічними ситуаціями в приватному житті. Шеріл представляє перспективу працівника (а не підприємця), оскільки вона працює на когось протягом своєї кар’єри. У західних країнах робота на інших також може призвести до статусу мультимільйонера (набагато рідше в Польщі).

Кар’єра – це спортивний майданчик в джунглях, а не сходи (англ. Careers are a jungle gym, not a ladder)

На думку Шеріл, кар’єру не можна розглядати лише в контексті руху вгору-вниз. Варто дивитись на це як на стрибки на батуті, де всі рухи, чи то вбік, чи вниз або вгору, можуть позитивно вплинути на нашу ситуацію. Найкращою кар’єрною порадою вона вважає те, що сказав їй Ерік Шмідт (генеральний директор Google з 2001 по 2011 рр.): «Єдиним критерієм, який враховується при виборі роботи, є потенціал для швидкого розвитку» [1]. Пропозиція менеджера відділу стартапу Google була значно нижчою, ніж пропозиція інших відомих компаній (як у фінансовому плані, так і з точки зору посади), але Шеріл наслідувала пораду Еріка і прийняла роботу. Він сказав їй під час розмови: «коли вам пропонують місце в ракеті, ви не питаєте, яке це місце. Ви просто сідаєте і летите »[2]. Ідея, яка описана тут, полягає в тому, що компанія новачок у перспективній галузі, має більше робочих місць, а людей все ще бракує. З іншого боку, для компаній у старих галузях, які розвиваються не так швидко, дріб’язкова політика та чутки, як правило, стають найважливішими, оскільки роботи все менше і менше, а працівників все ще багато. Шеріл також скористалася цією порадою, коли відмовилась від Google на користь новонародженого Facebook, що принесло їй фортуну.

Спостереження Шеріл співпадають з кар’єрою багатьох мультимільйонерів та мільярдерів, які будували свою кар’єру чи компанії у галузях, що розвиваються, або спеціальностях, де ще було багато можливостей для використання. Шеріл чітко зазначає: “якщо ви продовжуватимете працювати тридцять років, то яке значення буде повернутися, скажімо, на чотири роки” у більш привабливу галузь та компанію [3].

Вдавай, поки не відчуєш впевненість в собі (ang. Fake it till you feel it)

За словами Шеріл, однією з найбільших проблем, з якою стикаються жінки у своїй кар’єрі, є відсутність впевненості в собі. Сама вона страждала від так званого синдрому самозванця, вважаючи, що вона абсолютно не заслужила того, чого досягла, і хтось врешті-решт виявить, що вона насправді немає ніяких знань. Цікаво, що Альберт Ейнштейн теж страждав подібним синдромом перед своєю смертю. Як людина, яка керувала персоналом Google і Facebook, вона помітила, що чоловіки та жінки по-різному підходять до нових можливостей. Коли Facebook і Google оголосили про новий проект або запустили нову компанію, Шеріл помітила нескінченну чергу чоловіків, які стукали у її двері, щоб запропонувати свою кандидатуру, перш ніж було оголошено щось інше. З іншого боку, жінки цього не робили, що часто у професійній кар’єрі означає, що вони втрачають можливість керівної роботи вже на початку. Переглядаючи резюме та пропозиції на нові посади, вона помітила, що чоловіки подають пропозиції, коли вони відповідають тільки 60% вимогам, жінкам найчастіше доводиться відповідати на 100%, щоб подати пропозицію. Як людина, яка керує такими компаніями, як Google або Facebook, вона чесно зізнається: “мало хто з менеджерів встигає ретельно розглянути претендентів на роботу” і “все частіше можливості не є чітко визначеними, і люди приходять від бажання взяти участь у чомусь важливому»[4]. Якщо ви звертаєтесь до швидкозростаючої компанії (де менеджери зайняті швидким зростанням) і відповідаєте хоча б деяким вимогам, подайте заявку. У компаніях, що швидко розвиваються, навряд чи хтось встигає ретельно проаналізувати всі пункти резюме. Те, чого ви не знаєте, ви дізнаєтесь в процесі роботи.

Видавай рахунки як чоловік (англ. Bill it like a boy)

Одним із наставників Шеріл, який підтримував її з початку кар’єри, був Ларрі Саммерс, професор економіки Гарвардської школи бізнесу, колишній президент Гарварду, головний економіст Світового банку (1991-1993) та міністр фінансів США (1999 -2001). Шеріл завжди захоплювалася тим, як Ларрі підтримував кар’єру своєї дружини Вікі в бухгалтерії. Його головною порадою для неї було: видавай рахунки як чоловік (англ. Bill it like a boy) [5]. Ларрі зауважив, що жінки мають сумніви коли виставляють рахунки за свою роботу, придумуючи різні причини (наприклад, що це була не найкраща робота), щоб надати клієнту знижку. У той же час чоловіки дораховують години до виставленого рахунку, навіть під душем. Його колега проф. права Гарвардської юридичної школи, на прохання чітко вказати на рахунку години, які він працював над справою відмовився, як сам заявив, “він часто думає одразу про дві речі”.

Підсумок

Вище згадані теми, якими займається Шеріл у своїх книгах- це дуже цінні довідники кар’єри, написані однією з найбільш успішних жінок на ринку праці. Багато порад також будуть цінними для чоловіків. Я щиро рекомендую вам ознайомитись з цими примірниками, оскільки кар’єра Шеріл є хорошим прикладом мудрих і швидких рішень, які призвели до її статку. У книзі «Варіант Б», яку я тут не висвітлював, Шеріл представила психологічні прийоми боротьби з втратою чоловіка, яка дуже сильно вплинула на неї та її сприйняття сенсу життя. Тим не менше, як типова людина заходу, вона намагалася впоратися навіть із найскладнішими моментами свого життя за допомогою ефективних прийомів. Я рекомендую її книги, зокрема жінкам, зацікавленим у побудові професійної кар’єри та поєднанню особистого та професійного життя.

Додаткові матеріали:

Виступ Шеріл на TED на тему: “Чому у нас так мало жінок-лідерів?”

[1] Sheryl Sandberg, “Lean in Women, Work and Will to Lead”, “Penguin 2015”, с. 58.

 

[2] Там само

 

[3] Там само, С. 62.

 

[4] Там само, С. 35.

 

[5] Там само, С. 37.