Кафедра міжнародних економічних відносин
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ БІЗНЕСУ, ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ СУМДУ
Пошук
Close this search box.

Участь професора Юрія Петрушенка у дослідницькиій програмі Фулбрайта

З 1 вересня 2024 року завідувач кафедри міжнародних відносин Сумського державного університету, професор Юрій Петрушенко розпочав наукову роботу за програмою імені Фулбрайта в Університеті Солсбері (штат Меріленд, США).
Дослідницький проект професора Юрія Петрушенка спрямований на розробку підходів до використання методу громадянської рефлексії для зменшення соціальної напруги в українському повоєнному суспільстві та підтримки сприятливого громадянського середовища для післявоєнного відновлення України.
Громадянська рефлексія – це метод керованої бесіди та діалогу, розроблений у Сполучених Штатах у 1990-х роках, який спрямований на підтримку індивідуального та групового розуміння того, як і чому люди беруть участь у громадському житті та що вони можуть зробити разом, щоб покращити суспільство. Сьогодні громадські медіаційні групи, національні програми, такі як Американський корпус, та освітні організації США використовують метод громадянської рефлексії для обговорення різних соціальних проблем (економічних, культурних, посттравматичних та ін.) та заохочення громадянської участі.
Метод громадянської рефлексії ґрунтується на міждисциплінарних дослідженнях у галузі гуманітарних і соціальних наук, зокрема теорії демократичного розвитку, трансформаційного навчання та соціальної психології. Громадянська рефлексія спрямована на створення діалогу, соціальних зв`язків і взаєморозуміння, саморефлексії та навчання між учасниками колективної розмови. У часи політичної та соціальної напруженості громадянська рефлексія є інноваційною технікою для пошуку спільної мови та заохочення людей до усвідомлення своїх громадянських обов`язків. Як модель розмови, громадянська рефлексія використовує спільне джерело (резонансні та актуальні поетичні та прозові тексти, зображення, відео та музику) і має на меті допомогти групам зрозуміти важливі питання в їхньому житті та зменшити соціальну напругу між ними. Найпопулярнішим серед фасилітаторів цього методу є використання поезії та фотографії.
Використовуючи зображення і текст, фасилітатори спрямовують учасників на створення простору для колективних обговорень, діалогу та спільного розуміння один одного і самих себе.
В університеті Солсбері (штат Меріленд, США) на базі Інституту громадянських справ та громадянської активності (PACE) у 2018 році був створений Національний центр громадянської рефлексії, який являє собою потужний національний ресурс, покликаний допомагати людям розвивати змістовні громадянські обговорення про вирішення соціальних проблем. Сьогодні Центр пропонує послуги фасилітації та тренінги з модерації рефлексій, а також веде національний каталог ресурсів з громадянської рефлексії (Center for Civic Reflection, Salisbury University).
Центр громадянської рефлексії університету Солсбері підготував тренерів по всьому світу, які допомагають вирішувати соціальні проблеми в широкому колі громад та організацій для міжнародного поширення застосування методу громадянської рефлексії. На сьогодні національний американський Центр громадянської рефлексії має своїх представників у 42 країнах світу. Наступною країною має стати Україна.
Дослідницьке завдання Юрія Петрушенка полягає у вивченні досвіду і практики застосування методу громадянської рефлексії в США та у розробці спеціальних інструментів його використання для зниження соціальної напруги між різними соціальними групами в Україні під час війни та в післявоєнному суспільстві.

Планується апробація методу громадянської рефлексії (на базі Центру освіти дорослих «Education for Life» в Сумському державному університеті) та розробка рекомендацій щодо його використання інститутами громадянського суспільства та освітніми організаціями в Україні.